Melamin Nedir

0

Geçmiş yıllarda Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Çin de sütten zehirlenme vakaları herkesin günlük haberleri korku içinde izlemesine sebep oldu. Her gün bu konuda yeni bir rapor ortaya çıkıyor ve kimse tam olarak neyin yenilip neyin yenilemeyeceğini bilmiyor. Son zamanlarda da adı sıklıkla duyulmaya başladı.

Özellikle süt ve ürünlerinde zehirlenme vakaları artınca Çin hükümeti bir inceleme başlattı ve süt ve ürünlerinde melamin maddesine rastladı.

Peki Melamin Nedir

Melamin kapların üretiminde kullanılan endüstriyel bir kimyasal maddedir. Mutfak dolaplarında da kullanılır.

Organik bileşik, plastik madde üretiminde endüstriyel kimyasal maddedir. Formaldehit ile birleştiğinde ısı ile sertleşir. Melamin % 66 oranında azot içerir.

  • Formül: C3H6N6
  • Erime noktası: 345 °C
  • Molar kütle: 126,12 g/mol
  • Yoğunluk: 1,57 g/cm³
  • IUPAC numarası: 1,3,5-Triazine-2,4,6-triamine
  • İçinde çözündüğü madde: Su

Süt ve Ürünlerinin İçine Neden Melamin Eklenir

Süt içindeki en önemli besin maddeleri protein, yağ ve toplam kuru maddedir. Protein miktarının hesaplanmasında ise en önemli olan Nitrojen hesaplamasıdır. NH2 melamin içinde çok fazla miktarda bulunmaktadır. Süt maliyetleri ile kıyas edildiği vakit süt içine melamin eklenmesi daha (Canlılar açısından çok tehlikelidir) avantajlıdır. Süte benzerliğinden dolayı duyusal olarak analiz edilemezler. Son zamanlarda protein ihtiva eden her şeyde melamin bulunabilmektedir. (Protein içeriğini ayarlamak için)

sut-ve-urunlerinin-icine-neden-melamin-eklenirMelamin in yiyecekler içinde bulunması 2007-2008 yıllarda olmuştur. 4 ayaklı minik dostlarımızın (Kedi ve Köpekler) aniden ölümleri sonucu, gelen mamaların ülke menşeilerine bakıldığından mamaların Çin den geldiği fark edildi. Farklı ülkeler Çin den bu konuda araştırma yapmalarını istediler.

Sadece hayvan mamalarında değil, bebek mamalarında da aynı sorunla karşılaştılar. Melamin özellikle küçük çocuklarda ve devamlı alınımı olursa büyüklerde böbreklerde ciddi sorunlara yol açabilir. Kreatinin seviyesinin çok yüksek olması böbreklerde sorun olduğu anlamına gelir. Bu madde böbreklerde böbrek taşı oluşumuna sebep olur. Böylece böbrek rahatsızlığı, tansiyon artışı, ilerleyen süreçlerde diğer organlarda farklı rahatsızlıklara da neden olacağı tıp otoritelerince açıklanmıştır. Ve ilerleyen yaşlarda artık Diyaliz Makinesi ile ortak bir yaşamımız olur. Haftanın 2-3 günü Hastanelerde sıra bekleyerek makinelere bağlanılarak hayata tutunmaya çalışırız.

Melamin yenilemez. Bir yiyecek değildir. En azından biz karbon türevi canlılar için. O yüzden Kahvenize bir krema atarken ya da isimleri daha önceden açıklanmış firmaların (ithal ürün getiren) süt ve ürünlerini tüketirken bu yazımızı aklınıza getirirseniz seviniriz. Biz büyükler her ne kadar bu zararlı maddelerin bir kısmını vücutta yok edebilirken, minik bebekler maalesef bunu yapamazlar ve büyümeleri için süte ihtiyaçları vardır. O yüzden 2 yaşına kadar bebeklere anne sütü vermeyi ihmal etmeyelim ve hazır mama ve ona benzer ürünlerden mümkün olduğunca uzak duralım.

 Saygılarımla.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/ozdogan/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here