SÜT FABRİKALARINDA YAKIT TASARRUFUNUN YAPILMASI

0

 

Süt fabrikalarında toplam ürün maliyetleri içinde; enerji maliyeti oranı yüksektir. Süt fabrikalarında; Kaşar peyniri (Mozzarella, Eritme, Tost, Dil, Lavaş, Çerkez, Örgü Peyniri, Yöresel Peynirler, Tulum, Hellim ve Mihaliç Peyniri, Klasik Beyaz Peynir, Pıhtısı Haşlanan veya Çiğ Sütten Yapılan Yerli ve Yabancı Tip Peynirleri Üreten Tüm İşletmelerde; Kuracağımız yeni sistemle yakıttan yaklaşık % 25-35 dolayında tasarruf sağlayabiliyoruz

Çeşitli pompalar: sinüs, trilob, pozitif deplasmanlı pompa ve normal güçlü süt pompaları ile, helisal, borulu veya plakalı eşanjörler vb. paslanmaz çelik malzemeler kullanarak sistemdeki enerjiyi alıp, ürün / ürünlere zarar vermeden tekrar kullanıyor, ayrıca oluşabilecek faj problemlerine karşı gerekli tedbirleri de önceden alıyor sistemi ona göre projelendirip kuruyoruz.

Bilindiği gibi Peynir altı suyu (Pas) yüksek laktoz içerir, Süt ve Süt ürünlerinin tüm özelliklerini iyi bilenler, işin başında iken gerekli tedbirleri alarak, istenmeyen hususları önler. Pas ile pas gerekirse su karşılaştırılarak termodinamiğin yasalarına uygun ısı kayıpları da detaylı olarak hesaplandığında;

İşlenen süt miktarına bağlı olarak kullanılan kömür, doğalgaz, prina vb. yakıtlarında % 25-35 oranına kadar tasarruf yapabiliyoruz. Aynı şekilde bahsedilen ürünlere işlenen toplam süt miktarı günlük 100 ton ise, (cari fiyatlara göre) İşletmenin yıllık net 85.000 € ila 93.000 € ek kazancı olacaktır. İşletmeden işletmeye değişen bu rakamların yanında gerek peynir altı suyunun sıcaklığını istenilen seviyelere ayarlayarak kremasını da istenilen miktarda ve kaliteli olarak alınabiliyor.

Toplam yapım maliyeti, her işletmede farklılık göstermekle birlikte asgari 28.000 € ila 33.000 € civarındadır. Firma sahibi boru, fiting, eşanjör, pompa, tank vb. kaynaklarının kendi imkanlarıyla yaptırması, işletmenin bahsedilen ürünlere işlenen toplam süt miktarına, makine alet ve ekipman yerleşim durumuna göre, alınacak makine alet ekipman, stok tankı vb. yapım maliyeti değişebilir.

Bahse konu süt ürünlerini işleyen süt tesisi; günlük 6 ton kömür kullanıyorsa işletmede bu sistem tümüyle devreye girdiğinde günlük 3,9 ton ile 4,5 ton civarında kömür harcayacaktır. Diğer bir ifade ile; harcanacak tüm masrafın yıllık amortisman alt limit bedeli 1250 € olmakla birlikte yıllık amortisman bedelinin 68 ila 74 katına kadar kazandırmakta, yapılan harcama bir defa olmaktadır.

Meslek hayatımın 50.nci yılını doldurdum. Sistemin yapımı süresince (yaklaşık 10-20 gün), Firma yetkilisi isterse; tarafımdan 10 gün kadar ücretsiz danışmanlık da verilecektir.

Konuyu bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dilerim.

 

Süleyman ÖZDOĞAN

Ziraat Yüksek Mühendisi

(Gıda)

Süt ve Süt Mamulleri Uzmanı

 

e-mail: suleymanozdogan15@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here