Covid -19 Salgını Bölüm 3

0

Salgın Gıda Talebini Nasıl Etkileyecek

2008 mali krizi bize, tıpkı covid-19 da olacağı üzere, azalan gelir ve belirsizlik insanların daha az harcama yapmalarını ve talebin daralmasını sağladığında neler olabileceğini gösterdi. Satışlar düştü. Üretim de ani düşüşler görüldü. Ayrıca, en çok etkilenenler gelir kısıtlamalarını telafi etmek için üretken varlıkların satışı, daha az çeşitli diyetler, aşırı avlanma gibi olumsuz baş etme stratejilerine geri dönmeye zorlandı.

COVID-19 salgınının başlangıcında, talepte önemli bir artış olmuştur.

Gıda talebi genellikle esnek değildir ve diyet tüketimi değişse de, genel tüketim üzerindeki etkisi muhtemelen sınırlı olacaktır. Hayvansal protein tüketiminde orantılı olarak daha büyük bir azalma olasılığı vardır (korkular sonucunda – bilim temelli değil), hayvanların virüsün ve balık, meyve ve sebze gibi diğer yüksek değerli ürünlerin (muhtemelen Bu korkular özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere restoran ve otellere verilen çiğ balık ürünleri için geçerli olabilir.

Yoksul ülkelerdeki gıda talebi gelirle daha bağlantılıdır ve burada gelir getiren fırsatların kaybı tüketimi etkileyebilir.

Bulaşma korkusu gıda pazarlarına daha az ziyarette dönüşebilir ve insanların gıda satın alma ve tüketme şekillerinde bir değişiklik görmeyi umuyoruz – daha düşük restoran trafiği, artan e-ticaret teslimatları (Çin’de kanıtlandığı gibi) ve evde yemede artış .

Koronavirüs patlak vermesinin ardından, dünyadaki ülkeler hastalığın daha da yayılmasını önlemeye yönelik bir dizi politika önlemi uygulamaya başladı.

Ancak, bu önlemler tarımsal üretimi ve ticareti etkileyebilir. Örneğin, birçok ülke, nakliye faaliyetlerini tehlikeye atma riski ve taze meyve ve sebzeler, balık ve balık ürünleri gibi bozulabilir mallar için özel bir riskle kargo gemileri üzerinde daha yüksek kontroller uygulamaktadır.

Mevsimlik işçiler gibi insanların serbest dolaşımını etkileyen tedbirlerin gıda üretimi üzerinde etkisi olabilir, bu nedenle küresel olarak piyasa fiyatlarını etkileyebilir.

Gıda fabrikalarında kabul edilebilir sağlık standartlarını garanti altına almak için alınacak önlemler, üretimi yavaşlatabilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here